BHPEX sp. j.
Autor: Iga Sikorska


Instrukcja przeciwpożarowa - wzór


Przedsiębiorca, który prowadzi zakład pracy, musi przestrzegać zasad, które określone zostały w kodeksie pracy. Jest zobowiązany do tego, aby zapewnić takie warunki pracy, które nie będą narażały pracowników na zbytnie niebezpieczeństwo. Musi zadbać nie tylko o to, by pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni na temat ryzyka zawodowego, ale również, aby w widocznym miejscu została zamieszczona instrukcja przeciwpożarowa.

Każdy zakład pracy ma trochę inną strukturę i metody pracy, dlatego też instrukcja przeciwpożarowa powinna być dopasowana do potrzeb, które stawia dana jednostka. W tym wypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na miejsca, gdzie praca jest wykonywana, ale również np. z jakich maszyn i urządzeń się korzysta. Instrukcja przeciwpożarowa powinna być skonstruowana w taki sposób, aby zapewniała odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla pracowników. Niezwykle ważne jest również to, aby była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

W sytuacji, kiedy inspektor zauważa niedociągnięcia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przekazuje listę zaleceń dla przedsiębiorstwa. W sytuacjach, kiedy uchybienia są poważne, zakład pracy może zostać nawet zamknięty. Trzeba pamiętać, by sprawdzać regularnie zgodność instrukcji stanowiskowych i przeciwpożarowych z obowiązującymi przepisami prawa. Tak, aby uniknąć dramatycznych sytuacji w przyszłości.

Ludzie w chwilach stresu nie zawsze myślą i postępują logicznie, dlatego też zamieszczenie instrukcji przeciwpożarowej pozwala na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa w miejscu pracy. Instrukcja taka powinna być nie tylko zamieszczona w widocznym miejscu, ale również zgodna z wytycznymi Państwowej Straży Pożarnej.

W dużych przedsiębiorstwach często dochodzi do takiej sytuacji, kiedy umieszczanych jest kilka instrukcji przeciwpożarowych. To, jak wiele ich należy zamieścić, zależy od tego, ile jest np. stref pożaru i jakie są zagrożenia.

Na bhpex.pl można znaleźć firmę, która oferuje gotowe instrukcje przeciwpożarowe dla mniejszych i większych przedsiębiorstw.
Wystaw Komentarz

Oceń firmę (0 z 0 głosów)


Brak komentarzy! Bądź pierwszy!


Inne Firmy